LPG'li Araç Sahiplerinin Kapalı Otopark Çilesi Bitiyor!
LPG'li Araç Sahiplerinin Kapalı Otopark Çilesi Bitiyor!

LPG’li Araç Sahiplerinin Kapalı Otopark Çilesi Bitiyor!

Konunun en yetkili merci olan Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan LPG’li otomobil sahiplerini sevindirecek açıklama yapıldı! Yakıt sistemi LPG ile çalışan otomobillerin kapalı otoparklara giriş yasağı kalkıyor. Ayrıntılar haberimizin devamında…

Otomobil sayısının her geçen gün giderek arttığı ülkemizde, tüketici tarafında özellikle yakıt maliyetlerinin düşüklüğü sebebiyle büyük bir tercih gören LPG yakıt sistemli otomobiller aynı zamanda satın alma aşamasında devlet teşviki ile de destekleniyor. Ancak çok uzun yıllardır ülkemizdeki “Bina Yangın Yönetmelikleri” şartlarından kaynaklı olarak LPG’li araç sahiplerinin yaşadığı kapalı otoparklara giriş yasağı çilesi artık bitiyor. Yakın geçmişte bu yönetmelikler üzerinde yeni düzenlemeler yapılacağının sinyalleri verilmişti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Anadolu Ajansı (AA) aracılığıyla yaptığı açıklamada “Muayeneleri tamamlanmış ve uygunluğu tamam olan LPG’li araçlar artık AVM kapalı otoparklarına da girebileceklerdir. LPG sistemli otomobiller için otopark şartlarını sağlayan AVM’leri de yakında ilan edeceğiz. Bundan sonraki dönemde otoparklar ‘LPG’li Araçlara Uygundur’ şeklinde belgelendirilecekler.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’de 5 Milyona Yakın LPG’li Araç Var!

Konuyla ilgili görüş bildiren BRC‘nin Türkiye CEO’su Kadir Örücü ise; Türkiye İstatistik Kurulu (TUİK) tarafından yapılan araştırmalara göre Türkiye’de 4 milyon 770 bin adet LPG’li araç olduğunu ve bu araçların AB (Avrupa Birliği) standartlarına uygun şekilde ekipmanlarla donatıldığını ifade ederek; “Dolayısıyla herhangi bir AB üyesi ülkede yer alan LPG sistemli otomobillerde ‘LPG’lidir’ ibaresi bulunmadığını belirtti. 

Devam eden açıklamasında Kadir Örücü; ” LPG’li araçların kapalı otoparklara giriş yasakları çok uzun yıllar önce kaldırılmıştı. Türkiye’de yer alan LPG’li araçlar da aynı şekilde AB standartlarına göre dizayn ediliyor. Bu araç sahiplerinin tek beklentileri, kapalı otopark yasaklarının kaldırılması ve özellikle AVM otoparklarının LPG’li araçlara uygun hale getirilmesidir.” sözlerini de ekledi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Binlercearaba.com, geniş araç portföyü ve hizmetleriyle her yıl 10,000 den fazla araç satan dev bir kuruluştur. Araçları %30 peşin, 36 ay vadeli Veya Kredili olarak senet sistemi ile satar. Portföyünde bulunan 10 bin den fazla aracı satmak için Digital Medya üzerinden reklam yaparak her gün 10 binlerce müşteriye ulaşır, binlerce müşteriyi telefonda bilgilendirir, ve yüzlerce müşteriyi showroom’larında ağırlar.
Copyright © 2020. Tüm hakları saklıdır.