Motor Yağ Eksilmesinin Nedenleri Nelerdir?
Motor Yağ Eksilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Motor Yağ Eksilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Motor Yağ Eksilmesinin Nedenleri Nelerdir?
Motor yağ eksilmesi ciddi motor arızalarına neden olabilir.

Motor Yağ Eksilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Motor yağının eksilmesi sonucu çok ciddi motor arızaları meydana gelebilir. Bu yüzden motor yağının belli periyotlarla kontrol edilmesi gerekir. Motor yağı çok farklı sebeplerden eksilebilir. Bu yüzden yağ eksilmesinin iyi gözlenmesi gerekir. Motor aşağıdaki sebeplerden yağ eksiltebilir.

1. Motor silindir kapak contasının özelliğini yitirmesi sonucu motor dışına yağ sızması
Bu çözümü en kolay olan arızadır. Silindir kapak contası değiştirilerek yağ sızıntısı engellenebilir.

2. Motor silindir kapak contasının özelliğini yitirmesi (yanması) sonucu motor yağının motor bloğundaki su kanallarına kaçması
Bu durumda motor soğutma suyunda (genleşme kabında) yağ görülür. Eğer genleşme kabında yağ görüyorsanız (kahverengi renk ve köpüklenme) motor keçesi özelliğini yitirmiş ve su kanallarına yağ kaçıyor demektir. Motor bloğu ile üst kapak arasındaki contanın değiştirilmesi gerekir. Motor soğutma suyuna yağ kaçması sonucu radyatör de zamanla tıkanabilir. Motor yeterince soğutulamayacağından hararet yapabilir.

3. Motor silindir kapak contasının özelliğini yitirmesi sonucu motor yağının silindirlere kaçması
Motor silindir kapak contasından silindirlere yağ kaçıyorsa bu durumda silindirlerde yağ yakılacağından egzozdan mavi duman çıkar.

4. Supap keçelerinin özelliğini yitirmesi sonucu silindirlere yağ kaçması
Supap gaydının aşınması ve ya supap keçelerinin özelliğini yitirmesi gibi sebeplerle silindirlere yağ sızabilir. Bu durumda da silindirlerde yağ yakılacağından egzozdan mavi duman çıkar.

5. Turbodan silindirlere yağ kaçması

Turbo mili binlerce devir hızla döndüğünden yağlanması gerekir. Mil yatağı zamanla aşınabilir ve ya turbo içerisindeki contalar özelliğini yitirebilir. Bu durumda turbo içerisindeki yağ, kompressör türbini tarafına sızabilir ve havayla beraber silindirlere taşınabilir. Yine silindirlerde yağ yakılacağından egzozdan mavi duman çıkar. Turbodan yağ sızdığını anlamak için turbo borularının içleri ve intercooler kontrol edilmelidir.

6. Piston yağ segmanlarının bozulması sonucu silindirlere yağ kaçması ve silindir yüzeylerindeki yağın tam olarak sıyrılamaması
Yağ segmanları bozulduğunda yağ, yanma odasına kaçar ve segmanlar silindir duvarlarındaki yağı tam olarak sıyıramaz. Bu durumda yine silindirlerde yağ yanacağından egzozdan mavi duman çıkar.

7. Külbütör kapağı (supap kapağı, üst kapak) contasının özelliğini yitirmesi sonucu yağ sızması
Bu durumda conta değiştirilerek sorun çözülür.

8. Yağ soğutucusunun yağ sızdırması
Çok nadir olsa da yağ soğutucu yağ sızdırabilir. Suya yağ ve ya yağa su karışabilir.Yağ soğutucu tamir edilerek ve ya değiştirilerek sorun çözülür.

9. Yağ filtresinin iyi sıkılmaması ve ya contasının bozulması sonucu yağ sızması
Filtre sıkılarak yerine tam oturtulur ve ya değiştirilir.

10. Karter yağ contasının ve ya tapasının aşınması sonucu karter dışına yağ sızması
Karter contası değiştirilerek ve karter tapası sıkılarak ve ya değiştirilerek sorun çözülür.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tiptronic Nedir?

Tiptronic Nedir?

Nihat Karip
Nihat Karip
Şubat 1, 2021
Tiptronic tam ve yarı otomatik vitesli araçlarda aracı hem manuel hem de otomatik olarak kullnmanızı sağlayan özelliktir. Tiptronik...
Binlercearaba.com, geniş araç portföyü ve hizmetleriyle her yıl 10,000 den fazla araç satan dev bir kuruluştur. Araçları %30 peşin, 36 ay vadeli Veya Kredili olarak senet sistemi ile satar. Portföyünde bulunan 10 bin den fazla aracı satmak için Digital Medya üzerinden reklam yaparak her gün 10 binlerce müşteriye ulaşır, binlerce müşteriyi telefonda bilgilendirir, ve yüzlerce müşteriyi showroom’larında ağırlar.
Copyright © 2020. Tüm hakları saklıdır.