Volan Nedir? Ne İşe Yarar?
Volan Nedir? Ne İşe Yarar?

Volan Nedir? Ne İşe Yarar?

Volan Nedir? Ne İşe Yarar?

Volan motordan aldığı hareketi şanzımana ileten dişli bir kasnaktır.

Volan Nedir? Ne İşe Yarar?

Volan krank miline bağlı bir parçadır. Krank milinden aldığı hareketi debriyaj vasıtasıyla şanzımana ileten bir dişli kasnaktır. Ayrıca motora ilk hareketin verilmesinde de rol oynar.

Marşa basıldığında marş dişlisi volan dişlilerinin arasına girer ve marş motoru volanı döndürür. Volanda krank milini döndürerek motora ilk hareketi verir. Daha sonra ateşleme gerçekleşir ve motor kendiliğinden çalışmaya başlar. Marşa basılıp araç çalıştırıldıktan sonra kontağın hemen bırakılması gerekir. Marş bırakıldığında marş motoru dişlisi volan dişlisinden ayrılır. Kontak hemen bırakılmazsa marş motoru dişlileri aşınır ve sıyrılır. Bu durumda marş esnasında marş motoru dişlileri volana tam olarak tutunamadığından sıyırma yapar, araç çalışmaz. Bu yüzden marş yapıldıktan sonra kontağın doğru zamanda bırakılması önemlidir.
Volan Nedir? Ne İşe Yarar?
Volan motordan aldığı hareketi şanzımana ileten dişli bir kasnaktır.
Volan krank milinden aldığı hareketi debriyaj vasıtasıyla şanzımana iletir. Volan yüzeyi tıpkı debriyaj balatası yüzeyi gibi tırtıklı, pürüzlü bir yapıya sahiptir. Bu sayede volan ve debriyaj balatası tam olarak birbirine kenetlenir ve motordan gelen hareket şanzımana iletilir. Siz debriyaja bastığınızda debriyaj balatası volandan ayrılır ve motor ile şanzıman arasındaki hareket iletimi kesilmiş olur. Bu arada vites değişikliği yapılır ve ayak debriyajdan çekilirken volan ve debriyaj balatası tekrar kenetlenir ve hareket şanzımana oradan da tekerleklere tekrar iletilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tiptronic Nedir?

Tiptronic Nedir?

Nihat Karip
Nihat Karip
Şubat 1, 2021
Tiptronic tam ve yarı otomatik vitesli araçlarda aracı hem manuel hem de otomatik olarak kullnmanızı sağlayan özelliktir. Tiptronik...
Binlercearaba.com, geniş araç portföyü ve hizmetleriyle her yıl 10,000 den fazla araç satan dev bir kuruluştur. Araçları %30 peşin, 36 ay vadeli Veya Kredili olarak senet sistemi ile satar. Portföyünde bulunan 10 bin den fazla aracı satmak için Digital Medya üzerinden reklam yaparak her gün 10 binlerce müşteriye ulaşır, binlerce müşteriyi telefonda bilgilendirir, ve yüzlerce müşteriyi showroom’larında ağırlar.
Copyright © 2020. Tüm hakları saklıdır.